Cukrzyca to choroba cywilizacyjna, którą można w prosty sposób wykryć na podstawie badań laboratoryjnych
Podstawowym badaniem diagnostycznym jest oznaczenie poziomu insuliny we krwi. Insulina to hormon powstający w trzustce i istotny w procesie regulowania stężenia glukozy we krwi. Badanie wykonuje się na podstawie próbki krwi pobranej od pacjenta na czczo.
Nie ma jednej, z góry określonej normy poziomu insuliny, ponieważ wynik analizuje się z uwzględnieniem wieku, płci, a także w odniesieniu do stężenia glukozy.
Ogólne normy glukozy we krwi - po posiłku i na czczo
Wynik prawidłowy: 70 - 99 mg/dl (3,9 - 5,5 mmol/l)
Wynik ponad normę (stan przedcukrzycowy): 100 - 125 mg/dl (5,6 - 6,9 mmol/l)
Cukrzyca: ≥126 mg/dl (7,0 mmol/l) cukrzyca jest diagnozowana, jeżeli podobny wynik diagnozowany jest w dwóch pomiarach.
Badanie znane jako krzywa obciążenia glukozą (OGTT) pozwala na ocenę zmian poziomu glukozy w organizmie i wykrycie nieprawidłowości w gospodarce cukrowej. Na tej podstawie diagnozuje się cukrzycę typu 2. oraz cukrzycę ciążową.
Test obciążenia glukozą polega na kilkukrotnym oznaczeniu poziomu glukozy, co wymaga kilku wkłuć w określonych odstępach czasu. Standardowo stężenie glukozy mierzy się najpierw na czczo, a następnie podaje się pacjentowi roztwór glukozy w określonej dawce - 75 g. Po godzinie krew pobiera się ponownie, by skontrolować zmiany. Jest to dwupunktowa krzywa obciążenia glukozą. Przeprowadza się też badania z dodatkowymi pomiarami również po drugiej godzinie od podania glukozy.
Pojedyncze testy nie zawsze dają jednoznaczną diagnozę, dlatego rozwiązaniem jest profil cukrzycowy. Wykonanie pełnego pakietu kilku badań daje szansę na wczesne wykrycie cukrzycy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Cukrzyca typu 1 posiada pewnego rodzaju podtyp – cukrzycę LADA. Określana jest również mianem cukrzycy młodych dorosłych, cukrzycy typu 1 o późniejszym początku, cukrzycy insulinozależnej immunologicznie dodatniej. Ten rodzaj cukrzycy rozwija się bardzo często dopiero po 30 roku życia, dlatego też określana jest, jako cukrzyca utajona. Choroba powstaje w wyniku błędu układu odpornościowego, a więc – jako choroba autoimmunologiczna