^Idz do góry.

Slide 1 Slide 2 Slide 3 Slide 4 Slide 5 Slide 6 Slide 7

1. Gastroskopia

2. Kolonoskopia

3. Spirometria


GASTROSKOPIA

 

Badanie pozwalające lekarzowi na bezpośrednie oglądanie śluzówki żołądka, odźwiernika i dwunastnicy. Badanie przeprowadza się przy użyciu endoskopu, elastycznej rurki z torami wizyjnymi pozwalającymi na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze. Ważną zaletą endoskopu jest możliwość w toku jednego zabiegu ocenienia stanu śluzówki, jak i pobrania do dalszego badania niewielkiego wycinka tkanki budzącej podejrzenie zmian chorobowych.

 

Sposób przygotowania do badania

·  Na 8 godzin przed badaniem nie należy nic jeść.

·  Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić papierosów, żuć gumy.

·  Badanie nie może być wykonane bez pisemnej zgody pacjenta.

·  Przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe.

Przebieg badania 

 

Przed wprowadzeniem endoskopu lekarz bądź pielęgniarka znieczula gardło poprzez użycie odpowiedniego środka znieczulającego w sprayu.

Ułożenie na lewym boku.

Złagodzenie nieprzyjemnych objawów występujących podczas badania ułatwia skupienie się na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

 

Po badaniu

·   Przez dwie godziny po badaniu nie należy jeść, pić oraz palić, aż do powrotu odruchu połykania a w sytuacji pobrania wycinka  zaleca się picie chłodniejszych płynów.

·   Po przeprowadzonym badaniu lekarz przedstawia wynik badania w formie opisu i dokumentacji fotograficznej.

·   Jeśli zastosowane były środki znieczulające i/lub nasenne przeciwwskazane jest prowadzenie pojazdów przez kilka godzin po badaniu.

·   Uwaga! Istnieje możliwość przeprowadzenia badania w krótkim znieczuleniu ogólnym. Lekarz kierujący na badanie może stwierdzić czy u pacjenta  występują wskazania do badania w znieczuleniu ogólnym. Przygotowanie do badania jest takie samo.

  

Badanie w znieczuleniu ogólnym – ”śpię i nic nie czuję”

 

Badanie można wykonać w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym. Po podaniu dożylnie środka usypiającego pacjent zasypia na około kilkanaście minut i budzi się po zakończeniu badania. Jest to płytkie znieczulenie, nie wymaga założenia rurki dotchawiczej.

 

Po zakończeniu badania można jeść dopiero od momentu wskazanego przez anestezjologa. Gdy badanie jest wykonywane w krótkotrwałym znieczuleniu ogólnym, należy poprosić osobę towarzyszącą o odebranie ze szpitala po około 2 godzinach od momentu zgłoszenia się na badanie. Nie należy prowadzić pojazdów minimum 12 godzin po znieczuleniu.

 

KOLONOSKOPIA

 

Badanie polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika i obejrzeniu całego jelita grubego i końcowego odcinka jelita cienkiego.  Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem, długości 130 do 200 cm. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego                        w odpowiednim powiększeniu na kolorowym monitorze. Badanie ma na celu ocenę powierzchni błony śluzowej jelita grubego. Przy użyciu dodatkowych instrumentów istnieje możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych, które często umożliwiają pacjentowi uniknięcie operacji chirurgicznej. Jedną z częstszych zmian spotykanych w jelicie grubym są polipy, które podczas badania mogą zostać usunięte. Usuwanie polipów jest bezbolesne.

Informacje dotyczące stanu zdrowia, które należy zgłosić lekarzowi kierującemu na badanie lub pielęgniarce podczas rejestracji:

·    nasilenie objawów choroby niedokrwiennej serca

·    nadciśnienie tętnicze

·    tętniak aorty

·    duszność w spoczynku, astma oskrzelowa

·    skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)

·    ciąża

·    krwawienie miesiączkowe występujące w dniu badania

·    uczulenie na leki

·    jaskra

·    choroby psychiczne

 

Osoby chore na cukrzycę powinny poinformować personel podczas rejestracji zapisu na badanie, ponieważ w ich przypadku badanie powinno odbyć się w godzinach porannych.

 

 

Sposób przygotowania do badania

5 dni przed badaniem nie jeść owoców, warzyw i pieczywa zawierających drobne pestki (truskawki, pomidory, winogrona, mak, kiwi, siemię lniane, słonecznik itp.). Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

48 godzin przed badaniem dieta lekkostrawna ubogo- resztkowa (ryż, makaron, pieczywo jasne bez zawartości dużej ilości błonnika, gotowane mięso,  ryby, twarożek, białe serki kremowe, przecedzone soki, buliony,  herbata, kawa, niegazowane napoje)

Nie należy spożywać sałatek, warzyw, owoców, smażonych mięs i ryb, żółtych serów, tłustych sów, kiełbasy, mleka i gazowanych napojów.

 

24 godziny- Dzień przed badaniem:

Stale przyjmowane leki należy przyjąć. Następnie przygotowanie środkiem oczyszczającym jelito zgodnie z zaleceniem lekarza przeprowadzającym badanie lub pielęgniarkę rejestrującą na badanie, która  przekaże instrukcję pisemną sposobu przyjmowania preparatu.

W dniu badania:

v Na czczo, nie wolno jeść do czasu badania, nie palić papierosów;

v Na badanie zabrać wyniki poprzednich badań gastroskopowych i kolonoskopowych;

v Osób z chorobami wymagającymi stałego, regularnego przyjmowania leków np.: na nadciśnienie tętnicze, choroby serca, padaczka astma w dniu badania powinny zażyć poranną dawkę leku popijając 2-3 łyżkami wody.

W trakcie przygotowywania się do badania należy przyjmować wszystkie leki zgodnie z zaleceniem lekarza leczącego i kierującego na badanie.

v Przerwać przyjmowanie preparatów żelaza.

v Osoby przyjmujące leki antyagregacyjne - typu Aspiryna, Acard, Ticlid, itp. - powinny przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który zlecił stosowanie w/w leków.

v Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe -Sintrom, Syncumar, Acenocumarol, Warfaryna - konieczny jest kontakt z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe i zmiana leków na heparynę drobnocząsteczkową.

 

Przebieg badania

·   Badanie  może być wykonane tylko po pisemnej zgodzie pacjenta.

·   Przed badaniem pacjent przebiera się i układa w pozycji leżącej. Podczas badania podawane są dożylnie środki przeciwbólowe w połączeniu ze środkami uspakajającymi.

·   Badający wsuwa do odbytnicy pacjenta końcówkę kolonoskopu uprzednio zwilżoną żelem i stopniowo przesuwa ją wzdłuż jelita grubego. W czasie badania pacjent może być poproszony o zmianę ułożenia ciała. W czasie badania  wprowadzane jest powietrze pacjent nie powinien wstrzymywać gazów, okresowo wymagany jest ucisk jamy brzusznej  przez osobę asystującą. Wszelkie nagłe dolegliwości w czasie badania należy zgłaszać lekarzowi.

·   Badanie trwa od 15 do 30 min.

 

Po badaniu

·   Po przeprowadzonym badaniu lekarz przedstawia wynik badania w formie opisu i dokumentacji fotograficznej. W przypadku pobrania wycinków histopatologicznych na wynik trzeba poczekać około 4 tygodni.

·   Po badaniu możesz odczuwać wzdęcia i kurcze powodowane przez powietrze wprowadzone do jelita podczas badania. Uczucie to mija po oddaniu wiatrów. Można  zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub  No-Spa (3x1tabl.).

·   Po badaniu możesz odżywiać się zalecana jest dieta lekkostrawna, powrócić do normalnej aktywności życiowej tego samego dnia.

·   Jeżeli badanie będzie wykonane w znieczuleniu przez pozostałą część dnia nie wolno prowadzić samochodu lub obsługiwać urządzeń, gdyż środki uspokajające mogą upośledzać twoje odruchy. Obowiązuje bezwzględny zakaz spożywania alkoholu.

Na badanie należy przyjść z osobą towarzyszącą. Jeżeli otrzymałeś środki uspokajające, pozostaniesz pod obserwacją przez 1-2 godziny. Będziesz potrzebował kogoś kto odwiezie Cię do domu po zabiegu.

 

Preparaty do przygotowania się do zabiegu:

1. word97/word2007/pdf     2. word97/word2007/pdf     3. word97/word2007/pdf     4. word97/word2007/pdf

 

SPIROMETRIA

Badanie to nie jest wykonywane w naszej placówce ale poniższe informacje pozwolą Ci na prawidłowe przygotowanie do badania.

Badanie polega na pomiarze maksymalnej ilości powietrza, które pacjent może nabrać i wypuścić z płuc oraz na pomiarze szybkości przepływu powietrza przez drogi oddechowe. Spirometria jest badaniem nieinwazyjnym, pomocnym w diagnostyce przewlekłych chorób układu oddechowego, szczególnie często wykorzystywane przy rozpoznawaniu astmy oskrzelowej czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Pozwala ocenić wydolność dróg oddechowych. Badanie polega na oddychaniu przez urządzenie nazwane spirometrem, połączonym z komputerem. Pomiary spirometryczne dostarczają danych diagnostycznych o ilości oraz stanie czynnościowym miąższu płucnego.

Przygotowanie do badania

·   Na badanie należy zgłosić się w dobrym stanie ogólnym, jeśli lekarz nie zalecił inaczej.

·   Należy powstrzymać się od palenia tytoniu na 24 godziny przed badaniem (minimum 4 godziny!, jeśli stanowi to dużą trudność).

·   Na 30 minut przed badaniem powinno się powstrzymać od wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego.

·   Nie zaleca się także spożywania obfitych posiłków, picia mocnej herbaty, kawy ani coca-coli w ciągu 2 godzin przed badaniem.

·   Na badanie najlepiej założyć luźne ubranie niekrępujące ruchów klatki piersiowej, a przed samym zdjąć krawat czy marynarkę.

·   Można wykonywać u kobiet ciężarnych.

·   Należy indywidualnie ustalić z lekarzem kierującym na badanie, jakie z przyjmowanych leków można stosować w dniu badania, a jakie należy odstawić.

Odpowiednie przygotowanie do badania pozwoli otrzymać w pełni wartościowy wynik badania.

 

Przebieg badania

 

Podczas badania spirometrycznego pacjent oddycha przez ustnik połączony specjalną rurką z aparatem spirometrycznym. Przed przystąpieniem do właściwych pomiarów spirometrycznych pacjent powinien wykonać kilka głębokich oddechów. Następnie należy wziąć bardzo głęboki oddech, przyłożyć szczelnie ustnik do ust i jak najszybciej wydmuchnąć do aparatu cały zapas powietrza zawartego w płucach. Podczas wykonywania pomiarów na ekranie monitora spirografu wyświetlają się wartości poszczególnych parametrów takich jak: pojemność życiowa(VC), natężona objętość wydechowa pierwszosekundowa (FEV1) oraz ich wzajemny stosunek procentowy (FVC). Badanie trwa zwykle kilka minut.

 

Wskazania do wykonania badania

·   Choroby układu oddechowego

·   Operacje na miąższu płucnym

·   Monitorowanie leczenia chorób płuc

·   Okres rekonwalescencji i rehabilitacji po przebytych chorobach układu oddechowego

·   Uczucie duszności z towarzyszącym napadowym lub przewlekłym kaszlem

·   Palenie tytoniu.

 

Wynik przekazywany jest w formie opisu.

COPYRIGHT © 2013 POMERANIA SERVICES GROUP SP. Z O.O.