^Idz do góry.

Slide 1 Slide 2 Slide 3 Slide 4 Slide 5 Slide 6 Slide 7

1. RTG klatki piersiowej - badanie radiologiczne

2. RTG kręgosłupa L-S, jamy brzusznej i stawów krzyżowo - biodrowych

3. USG - Ultrasonografia

4. USG piersi

5. USG naczyniowe metodą Dopplera

6. USG transwaginalne - przezpochwowe

7. Tomografia komputerowa


RTG KLATKI PIERSIOWEJ-BADANIE RADIOLOGICZNE

Należy do podstawowych badan diagnostycznych chorób układu oddechowego, serca, śródpiersia. Dzięki zastosowaniu promieni X (na kliszy lub w jakości cyfrowej) w nieinwazyjny sposób uwidacznia się serce, płuca, drogi oddechowe, naczynia oraz kości klatki. Wykonanie badania RTG wiąże się z ekspozycją organizmu na niewielką dawkę promieniowania jonizującego. Promieniowanie X to rodzaj fal, nieco podobnych do fal radiowych. Promienie przenikają przez znajdujące się na ich drodze przeszkody. Po ukierunkowaniu tuby (źródła promieni) na odpowiednią partię ciała, wysyłana jest wiązka promieni, przenikająca przez skórę, narządy oraz kości. Różne części ciała w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie. Kości, ze względu na dużą gęstość, pochłaniają więcej promieniowania niż tkanki miękkie (wątroba, nerki). Natomiast mięśnie, tkanka tłuszczowa, narządy wewnętrzne pozwalają na swobodne przenikanie promieni. W rezultacie obszary gęste są widoczne jako obiekty jasne, tkanki miękkie są ciemne-szare, a powietrze - czarne.

 

Sposób przygotowania się do badania

RTG klatki piersiowej nie wymaga szczególnego przygotowania, wykonuje się wyłącznie na zlecenie lekarza (konieczne jest skierowanie), zarówno w publicznych jak i w prywatnych placówkach medycznych. Osoba przeprowadzająca badanie może poprosić Cię o zdjęcie ubrania (bluzki, biustonosza) oraz biżuterii (łańcuszek), okularów, lub jakichkolwiek elementów metalowych, które mogą zakłócać przechodzenie promieni X. Zdjęcie wykonuje się zwykle w pozycji stojącej po nabraniu pełnego wdechu i zatrzymaniu oddychania (na bezdechu) z ramionami uniesionymi tak, aby maksymalnie "odsłonić" narządy klatki piersiowej. Kobiety powinny koniecznie poinformować lekarza zlecającego badanie lub osobę, która je przeprowadza, jeśli istnieje podejrzenie, że są w ciąży. W trakcie ciąży, ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu, nie wykonuje się niektórych badań obrazowych. Jeśli jednak przeprowadzenie RTG u kobiety ciężarnej jest konieczne, stosuje się odpowiednie środki bezpieczeństwa chroniące płód przed ekspozycją na promieniowanie. Kobiety powinny zgłaszać się na badanie do 10 dnia cyklu miesiączkowego. Po przeprowadzonym badaniu lekarz przedstawia wynik badania w formie opisu i dokumentacji fotograficznej  płytki CD.

 

Kiedy należy wykonać RTG klatki piersiowej.

RTG klatki piersiowej wykonuje się najczęściej w przypadku pojawienia się następujących objawów:  

 duszności,

• niepokojącego lub długo utrzymującego się kaszlu,

 bólu w klatce piersiowej lub urazu w jej obrębie.

 

Jest pomocne w diagnostyce oraz ocenie skuteczności stosowanego leczenia:

 zapalenia płuc,

• niewydolności oraz innych chorób serca,

 rozedmy,

 raka płuc.       

Kto powinien wykonywać RTG klatki piersiowej?

• Osoby dorosłe - podczas badań okresowych co 2 lata.   
• Osoby pracujące w szkodliwych warunkach – 1 raz w roku.      
• Osoby palące papierosy – 1 raz w roku.

 

 

RTG KRĘGOSŁUPA L-S, JAMY BRZUSZNEJ I STAWÓW KRZYŻOWO-BIODROWYCH

Sposób przygotowanie do badania

Dla uzyskania dobrego obrazu RTG kręgosłupa lędźwiowego, jamy brzusznej, stawów krzyżowo-biodrowych należy usunąć z przewodu pokarmowego gazy a zwłaszcza masy kałowe.

24 godzin przed badaniem - obowiązuje dieta ubogoresztkowa: ryż, makaron, rosół, zupy czyste, chleb pszenny, mięso i ryby gotowane, jajka gotowane na twardo, sery twarogowe. Nie należy spożywać: sałatek, warzyw, owoców, mięsa i ryb z sosami, kiełbasy, mleka, tłustych potraw, ciemnego pieczywa, ani pić soków i napojów gazowanych. Wieczorem na dzień przed badaniem u  pacjentów z tendencją do wzdęć należy podać 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych dostępne bez recepty w aptece.

 

W dniu badania

Na badanie należy zgłosić się na czczo, ze skierowaniem od lekarza;

Nie palić papierosów, nie żuć gumy. Można wypić słabą herbatę bez cukru i przyjąć  leki przyjmowane na stałe;

W przypadku osób z cukrzycą przyjmujących leki lub insulinę skontaktować się z lekarzem kierującym na badanie.

 

 

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do badania jest ciąża.

 

USG, Ultrasonografia

 

Nieinwazyjna metoda diagnostyczna, pozwalająca na uzyskanie obrazu  badanego narządu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się, rozpraszania oraz odbicia fali ultradźwiękowej o częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz. Badanie USG jamy brzusznej służy przede wszystkim do badania narządów miąższowych jamy brzusznej, do których zalicza się: trzustka, wątroba, pęcherzyk i drogi żółciowe, śledziona, nerki, nadnercza, gruczoł krokowy, pęcherz moczowy.           

Sposób przygotowania do badania

Dzień poprzedzający badanie

należy unikać spożywania produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, bita śmietana, pokarmów tłustych ciężkostrawnych.

po każdym posiłku zażyć 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych (osoby otyłe 3 kapsułki)

osoby otyłe lub ze skłonnościami do zaparć powinny zastosować środki przeczyszczające – jednak nie później niż 24 godziny przed badaniem nie należy stosować lewatywy

ostatni posiłek zjeść nie później niż o godzinie 20.00

 

W dniu badania

·      na badanie zgłosić się na czczo,

·      na 1 - 2 godziny przed badaniem wypić około 0,5- 1 litra niegazowanego płynu 
przyjść z uczuciem parcia na  pęcherz moczowy

·      pacjenci zarejestrowani na godz. 14:00 mogą zjeść najpóźniej do godz.8.00 lekkie śniadanie (bułkę z masłem i wypić gorzką herbatę), osoby wymagające stałego, regularnego przyjmowania leków powinni zażyć poranną dawkę leku oraz 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych

·      na 1 - 2 godziny przed badaniem wypić około 0,5- 1 litra niegazowanego płynu 
przyjść z uczuciem parcia na  pęcherz moczowy

·      W przypadku osób z cukrzycą przyjmujących leki lub insulinę skonsultować się z lekarzem kierującym na badanie lub pielęgniarka rejestrującą.

·      Badanie USG piersi, tarczycy, ocena węzłów chłonnych, dopller naczyń obwodowych nie wymaga żadnego przygotowania .

·      Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki poprzednich badań USG.

Dzieci do lat 3

·      bez specjalnego przygotowania

·      w czasie badania może być potrzeba pojenia dziecka, proszę mieć ze sobą niegazowany napój

Dzieci od 3 do 10 lat

·      bez specjalnych, koniecznych zaleceń

·      w miarę możliwości nie oddawać moczu przed badaniem

·      nie podawać dziecku posiłku ok. 1-2 godzin przed badaniem

·      dzień przed badaniem i w dniu badania można podać dziecku kapsułkę środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych

Dzieci powyżej 10 lat

W dniu poprzedzającym badanie

·      Należy unikać spożywania produktów powodujących powstanie nadmiernej ilości gazów, takich jak: napoje gazowane, świeże warzywa i owoce, otręby, kasza, bita śmietana czy świeże pieczywo

·      u pacjentów z tendencją do wzdęć należy podać  po posiłku, 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych

Dzień badania

·      pozostać na czczo co najmniej 6 godzin przed badaniem, nie żuć gumy

·      rano zażyć po 2 kapsułki środka ułatwiającego wydalanie gazów jelitowych

·      na 2 godziny przed badaniem należy wypić 3 szklanki wody niegazowanej

·      do badania należy zgłosić się z pełnym pęcherzem moczowym

·      skonsultować z lekarzem konieczność podania leków  na cukrzycę po badaniu 

 

 

USG piersi

To badanie jest jednym z najważniejszych badań profilaktycznych, które wykrywa zmiany łagodne i nowotworowe. USG ma wiele zalet: jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym. W przeciwieństwie do mammografii, można je wielokrotnie powtarzać.

·      Profilaktycznie USG piersi należy robić raz w roku.

·      USG piersi zaleca się wykonywać u kobiet poniżej 35 - 40 roku życia jako element diagnostyki uzupełniającej badanie piersi przez lekarza.

·      Także u starszych kobiet, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej, ultrasonografia powinna być wykonana jako badanie uzupełniające do mammografii.

Wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju stwardnienia, których wcześniej nie było  np. guzki, czy tzw. zaciągnięcie skóry, nietypowy wyciek z sutka u kobiet, które nie są w ciąży ani nie karmią, zmiany w brodawce lub guzki w dołach pachowych.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, najlepiej wykonać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.

 

 

USG naczyniowe metodą Dopplera

         To badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wyjątek stanowią badania wykonywane przez powłoki brzuszne: badanie tętnic nerkowych, aorty brzusznej, tętnic trzewnych (pnia trzewnego i tętnic krezkowych), układu wrotnego, żyły głównej dolnej, żył biodrowych – tutaj obowiązuje przygotowanie jak do badania USG jamy brzusznej:

 

USG (transwaginalne - przezpochwowe)

 

Jest niezwykle użytecznym i powszechnie stosowanym badaniem w ginekologii i położnictwie. Jest prostą w wykonaniu, nieinwazyjną i bezbolesną metodą diagnostyczną, która przy wykorzystaniu zjawiska odbicia, rozpraszania i rozchodzenia się fal ultradźwiękowych o częstotliwości w zakresie 2-50MHz pozwala na uzyskanie obrazów przekroju badanych narządów. Obrazy te są dobrej jakości i dzięki temu pozwalają na prawidłową ocenę stanu narządów wewnętrznych, wykrywanie różnego rodzaju nieprawidłowości. USG przezpochwowe jest stosowane do oceny stanu żeńskich narządów rozrodczych najczęściej z racji tego, że badanie USG przez powłoki brzuszne jest w tym przypadku utrudnione przez obecność upowietrznionych pętli jelitowych. Badanie to powinno być rutynowo stosowanym uzupełnieniem badania ginekologicznego, gdyż w wielu przypadkach pozwala na wykrycie takich nieprawidłowości, które są niemożliwe do rozpoznania w badaniu ręcznym.

Sposób przygotowania do badania USG transwaginalnego

 

Badanie to nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjentki. Po zgłoszeniu się do gabinetu jest ona proszona o rozebranie się od pasa w dół, a badanie wykonywane jest w pozycji leżącej. Aparat do USG przezpochwowego jest zaopatrzony w specjalną głowicę, na którą lekarz nakłada osłonkę, a następnie żel do badań ultrasonograficznych, który ułatwi wprowadzenie głowicy do pochwy. Głowica aparatu emituje fale ultradźwiękowe, dzięki którym na ekranie monitora uzyskuje się obraz badanych narządów. Badanie nie trwa długo i przy właściwym wykonaniu nie jest bolesne. Może być ono w razie potrzeby wykonywane także w czasie miesiączki, a nawet u kobiet przed rozpoczęciem współżycia płciowego. Co najważniejsze badanie USG może być powtarzane wielokrotnie bez szkody dla zdrowia. Także u kobiet w ciąży wykonywanie tego badania, nawet wielokrotne nie jest niebezpieczne ani dla kobiety, ani dla rozwijającego się płodu.

 

Zastosowania USG transwaginalnego

 

Badanie ma zastosowanie wykrywaniu patologii jajników, jak na przykład guzy jajnika o charakterze nowotworowym, patologii macicy, jak mięśniaki, nieprawidłowości endometrium czy nieprawidłowości szyjki macicy. Ma także duże znaczenie w przypadku trudności w zajściu w ciążę, gdyż w niektórych przypadkach pozwala wykryć ich przyczynę,  a ponadto dokładnie wyznaczyć moment wystąpienia owulacji, czyli czasu, w którym z największym prawdopodobieństwem może dojść do zapłodnienia.

 

USG przezpochwowe jest także cennym badaniem w czasie ciąży. Pozwala nie tylko na stwierdzenie obecności pęcherzyka ciążowego, akcji serca płodu, jego płci, ale także wykrycie różnych wad u rozwijającego się dziecka i dzięki temu ułatwia odpowiednie przygotowanie do jego przyjścia na świat. Pozwala także kontrolować stan łożyska, szyjki macicy lub ilości wód płodowych. Standardowo zaleca się wykonywanie badania USG po raz pierwszy między 11 a 14 tygodniem ciąży, aby najdokładniej określić wiek ciążowy, następnie między 18 a 23 tygodniem ciąży w celu oceny anatomii płodu, jego biometrii oraz wykonania echokardiografii serca, wreszcie kolejne badanie po 30 tygodniu, aby ocenić wzrastanie płodu oraz ewentualnie oszacować masę płodu w terminie porodu. Najczęściej jednak badanie jest wykonywane dużo częściej, co ze względu na bezpieczeństwo tego badania nie jest szkodliwe dla rozwijającego się dziecka.

 

 

Tomografia Komputerowa

Badanie to nie jest wykonywane w naszej placówce ale poniższe informacje pozwolą Ci na prawidłowe przygotowanie do badania.

Przygotowanie do badania

Na badanie należy zgłosić się na czczo (co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych). W celu dobrego nawodnienia organizmu na wypadek badania z użyciem środka kontrastowego zalecane jest wypić/przyjąć około 1 litra płynów (woda, słaba herbata)nie później niż na 3 godziny przed badaniem. Podczas badania dobrze mieć na sobie luźne, wygodne ubranie pozbawione metalowych elementów, takich jak sprzączki, nity czy guziki, gdyż mogą zakłócać uzyskany obraz. Zaraz po wykonaniu tomografii można prowadzić samochód.

W celu zapewnienia ochrony przed promieniowaniem kobiet w ciąży zaleca się wykonanie badania do 10 dnia cyklu (dla uniknięcia narażenia na promieniowanie w przypadku wczesnej, nierozpoznanej ciąży).

Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze.

W przypadku badań TK jamy brzusznej i miednicy małej w większości przypadków podaje się środek kontrastowy. W tym celu należy zgłosić się telefonicznie lub osobiście do wybranej placówki w której wykonują badanie w celu uzyskania informacji przygotowania się do badania.

·      Na badanie prosimy ubrać wygodne, luźne ubranie bez metalowych dodatków (guzików, spinek, broszek).

·      W przypadku małych dzieci istnieje możliwość wykonania badań TK. W tych przypadkach należy skontaktować się z pracownią, która wykonuje badania u dzieci w celu terminu i zapoznania się z procedurą wykonywania badania.

W dniu badania

·      Na badanie zgłosić się 15 minut przed umówioną godziną,
(w przypadku badania jamy brzusznej konieczne może być wypicie kontrastu)

·      Przed badaniem zostaniecie Państwo poproszeni o wypełnienie ankiety medycznej.

·      Na badania należy przynieść: skierowanie na badanie, wyniki wcześniejszych badań obrazowych wraz z kliszami lub płytami CD, wyniki badań dodatkowych - np. wypisy ze szpitala, wyniki USG, wynik badania kreatyniny, poziomu hormonów tarczycy jeśli pacjent jest pod opieką poradni endokrynologicznej.

·      Na 24 godziny przed badaniem należy odstawić lek p/cukrzycowy (Metformax, Siofor, Metformine)

Co należy zgłosić wykonującemu badanie

 

Przed badaniem:

·      rozpoznana wcześniej alergia lub wystąpienie w przeszłości jakichkolwiek reakcji uczuleniowych na leki lub środki kontrastowe

·      wyniki wszystkich poprzedzających badań

·      skłonność do krwawień (skaza krwotoczna)

·      ciąża lub podejrzenie ciąży

·      lek przed zamkniętymi pomieszczeniami(klaustrofobia)

W czasie badania:   

 

Podczas badania pacjent, pomimo zamknięcia ma ciągłą możliwość kontaktu z badającymi.

W czasie badania pacjent powinien natychmiast zgłaszać: wszelkie nagłe dolegliwości, jakiekolwiek objawy po podaniu dożylnego środka kontrastowego (duszność, zawroty głowy, nudności)

 

Po badaniu:  

Podanie często stosowanych w tomografii komputerowej jodowych środków kontrastowych może niekiedy wywołać: zawroty głowy, swędzenie skóry, uczucie gorąca, metaliczny smak w ustach, kołatanie serca.

Po zakończeniu badania w celu łatwiejszego wydalenia środka kontrastowego z organizmu zalecane jest spożycie około 2,5 l wody niegazowanej lub napojów niesłodzonych w ciągu następnych 24 godzin. 

COPYRIGHT © 2013 POMERANIA SERVICES GROUP SP. Z O.O.