Ciśnienie tętnicze to nacisk, który na ścianki tętnic wywiera tłoczona w nich krew.
Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do wielu groźnych chorób, takich jak: miażdżyca, choroba wieńcowa, niewydolność nerek, zawał serca, udar mózgu, pogorszenie wzroku. Dlatego nie można dopuścić do sytuacji, w której nadciśnienie będzie leczone nieprawidłowo, a nawet w ogóle nierozpoznane. Jest to zdecydowanie choroba, której w żadnym wypadku nie należy lekceważyć. Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego zaleca podjęcie leczenia już w momencie, kiedy wartość pomiaru wykazuje 140/90 mm Hg.
Powód, dla którego tak wielu chorych nie wykrywa nadciśnienia w odpowiednio wczesnym czasie jest prosty - u większości dotkniętych tą przypadłością nie występują żadne wyraźne objawy. Oczywiście nie zawsze jest to regułą i pośród znaków ostrzegawczych możemy wymienić: nadmierną potliwość, kołatanie serca fale gorąca, problemy ze snem, bóle oraz zawroty głowy,
zaczerwienienie twarzy, zimne dłonie i stopy, obrzęki, pogarszający się wzrok, zaburzenia pracy nerek


Należy jednak podkreślić, że tylko i wyłącznie częste wykonywanie pomiarów ciśnienia może nas odpowiednio wcześnie zaalarmować o jego złym stanie, a nie sporadyczne pomiary.
Nadciśnienie tętnicze należy do najbardziej rozpowszechnionych chorób i jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów z powodu chorób układu krążenia. Najczęściej jest wykrywane w czwartej i piątej dekadzie życia, lecz może dotyczyć osoby w każdym wieku. Ocenia się, że w Polsce na tę chorobę cierpi około 42% mężczyzn i 33% kobiet. Niestety, skuteczność leczenia nadciśnienia w Polsce jest bardzo niska i wynosi zaledwie 2–17%.
Nadciśnienie jest dolegliwością, dla której charakterystyczne jest wysokie ciśnienie krwi w układzie naczyń, jeżeli wysokość ciśnienia wynosi powyżej 140 mmHg w przypadku ciśnienia skurczowego i/lub powyżej 90 mmHg w przypadku ciśnienia rozkurczowego. Ryzyko zachorowania na tę przypadłość wzrasta razem z wiekiem. Natomiast u osób w młodszym wieku nadciśnienie może być wynikiem innych dolegliwości. Podczas mierzenia ciśnienie odczytujemy ciśnienie skurczowe, które podawane jest jako pierwsze oraz ciśnienie rozkurczowe podawane jako druga wartość.
Podział ciśnienia krwi
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Przyczyny powstawania nadciśnienia zależą od jego rodzaju
Oprócz tego istnieją czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego
Zachęcamy do systematycznych pomiarów ciśnienia. Warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz. To nie jest duży wydatek.
