Oddział dla pacjentów po przebyciu COVID-19
Jeśli odczuwasz różnorakie skutki przebytej choroby (zmęczenie, zmniejszenie wydolności, duszność, problemy sercowo-naczyniowe, kłopoty z utrzymaniem równowagi lub orientacją, problemy z pamięcią etc), udaj się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego i poproś o skierowanie. Celem rehabilitacji jest poprawa sprawności oddechowej, wydolności wysiłkowej i krążeniowej, siły mięśniowej i ogólnej sprawności fizycznej oraz wsparcia zdrowia psychicznego. Dlatego zespół naszych fizjoterapeutów zostanie wzmocniony przez pulmonologa, kardiologa, neurologa i psychologa. Świadczenia są udzielane świadczeniobiorcom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru pielęgniarskiego.
Czas trwania rehabilitacji COVID- 19 wynosi od 2 do 6 tygodni, przy czym rozpoczęcie rehabilitacji COVID-19 następuje w terminie do 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19, z zastrzeżeniem, że jedna osoba może skorzystać z programu rehabilitacji jeden raz.
Nie lekceważ skutków przebycia COVID-19. Jak najszybciej zgłoś je lekarzowi. Szybkie rozpoczęcie rehabilitacji daje duże szanse na odzyskanie sił i znaczącą poprawę stanu zdrowia.
Kontakt
Oddział rozpoczyna swoją działalność 01.06.2021. Rejestracji można dokonywać od poniedziałku do piątku w godz. 8-15. Warunkiem kwalifikacji jest posiadanie aktualnego skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
Rejestracja
570 680 950
rehabilitacja@szpitalmiastko.pl
Podstawa rehabilitacji
1. Świadczenia rehabilitacji COVID-19 realizowane są na podstawie skierowania wystawionego świadczeniobiorcy przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończonym leczeniu potwierdzonej choroby COVID - 19 (rozpoznanie według jednostki chorobowej ICD 10, będącej podstawą do rehabilitacji i będącej następstwem choroby COVID - 19 ).
*dodatni wynik testu PCR (data zakończenia izolacji domowej - adnotacja w skierowaniu) w kierunku SARS-CoV-2 lub wypis z leczenia szpitalnego.
2. Skierowanie składa się do świadczeniodawcy realizującego program rehabilitacji rehabilitacyjny dla pacjentów po przebytej chorobie COVID -19.
3. Zakończenie leczenia w kierunku COVID-19 określa się jako:
a) datę zakończenia izolacji domowej, lub
b) datę wypisu ze szpitala, lub
b) datę wypisu z izolatorium.
4. Klinicznym kryterium kwalifikacji pacjentów do objęcia świadczeniem są powikłania lub następstwa po przebytym COVID-19 w zakresie układu oddechowego lub układu krążenia lub układu nerwowego lub narządu ruchu (wynik1-4 przy ocenie stanu zdrowia w skali od 0 do 4 na podstawie codziennego funkcjonowania pacjenta i odczuwania objawów po przebyciu COVID-19) lub spadek siły mięśniowej z wykorzystaniem oceny siły mięśniowej skalą MRC (0-5) lub stopień nasilenia duszności wg skali mMRC w stopniu 2-3.
5. Z programu wyłącza się świadczeniobiorców, którzy odbyli już program z zakresu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID- 19 lub zakwalifikowani zostali do świadczeń w ramach programu pilotażowego w zakresie rehabilitacji leczniczej dla świadczeniobiorców po przebytej chorobie COVID-19.
6. Badania diagnostyczne wymagane przy kwalifikacji do leczenia:
1) badania obrazowe RTG lub MR lub TK klatki piersiowej z opisem wykonane w czasie leczenia lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby;
2) aktualna morfologia, CRP;
3) aktualne badanie EKG
4) inna dokumentacja medyczna dotycząca leczenia COVID-19 lub objawów pocovidowych, mająca wpływ na ocenę stanu zdrowia pacjenta
5) przy dominującym problemie kardiologicznym badanie echokardiograficzne serca wykonane w czasie lub po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby
Wyżej wymienione wyniki badań należy dołączyć do skierowania (dopuszcza się nie załączenie badania EKG, w sytuacji gdy może być ono wykonane u realizatora rehabilitacji przy przyjęciu świadczeniobiorcy).
Personel oddziału
Kadrę oddziału stanowią doświadczeni fizjoterapeuci wspierani przez lekarzy specjalistów z zakresu pulmonologii, kardiologii i neurologii.
Kamila Nasiadko-Wojcieszyńska
Koordynator Oddziału
lek Specjalista Rehabilitacji Medycznej
Agata Niewiadomska
Pielęgniarka Koordynująca
Specjalista Pielęgniarstwa Zachowawczego
Zespół Pielęgniarek
Zespół stanowią pielęgniarki Szpitala Miejskiego w Miastkku |