Rak jelita grubego

Rak jelita grubego - Kolonoskopia

Z różnych ankiet wynika, że Polacy i Polki niechętnie wykonują profilaktycznie kolonoskopię (badanie jelita grubego), bo się wstydzą i nie chcą „tracić czasu” na kilkudniowe przygotowania. A to podstawowe badanie pozwalające na wykrycie raka jelita grubego. Jest on jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Rozwija się powoli, nie dając jednoznacznych objawów, co sprawia, że często bywa rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium. Tymczasem jego wczesne wykrycie daje szanse na całkowite wyleczenie.

Jakie są przyczyny raka jelita grubego? To m.in. predyspozycje genetyczne, niewłaściwa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej, występowanie choroby Leśniowskiego – Crohna. Zwiększone ryzyko na zachorowanie występuje po 50 roku życia.

Tensoval BP Monitor

Objawy raka jelita grubego są niespecyficzne, co niestety znacznie utrudnia jego wczesne wykrycie. Wzdęcia, bóle brzucha, zmiana rytmu wypróżnień, ogólne osłabienie, a także krew w stolcu – to symptomy, które towarzyszą wielu schorzeniom układu pokarmowego i często nie są diagnozowane pod kątem wystąpienia nowotworu. Co więcej, zdarza się, że rak jelita grubego nie daje żadnych wyraźnych objawów we wczesnych stadiach, stąd często jest rozpoznawany dopiero w fazie zaawansowanej.

Kolonoskopia jest badaniem endoskopowym, które pozwala lekarzowi na „obejrzenie” jelita od środka i zlokalizowanie ewentualnych zmian. Polega na wprowadzeniu rurki endoskopu do jelita grubego poprzez odbytnicę. Polipy jelita – ujawnione w tracie badania diagnostycznego - są możliwe do usunięcia już w trakcie zabiegu kolonoskopii. To niezwykle istotne, gdyż mogą się one z biegiem czasu przekształcić w nowotworów złośliwy.

Do badania, które zwykle jest przeprowadzane w znieczuleniu trzeba się przygotować. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej wypisze lek oczyszczający jelito. Kilka dni przed badaniem konieczna jest lekkostrawna dieta. To ważne, aby badanie było miarodajne. Badanie trwa 15-20 minut.

Kiedy wykonać profilaktyczną kolonoskopię?

  • Między 40 a 49 rokiem życia – jeśli nie ma objawów raka jelita grubego, ale w rodzinie przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) miał raka jelita grubego.
  • Po 50 roku życia – częstotliwość występowania polipów i ryzyko ich zezłośliwienia wzrasta z wiekiem.
  • Warto o raku jelita grubego porozmawiać ze swoim lekarzem rodzinnym, nawet jeśli nie przekroczyło się 40 roku życia.

Szpital Miejski w Miastku wykonuje badania kolonoskopii. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem, mamy bardzo doświadczoną kadrę. Na badanie konieczne jest skierowanie od lekarza.

W Polsce działa Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP). W jego ramach od 2000 roku wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia. Od 2012 roku w ramach PBP wysyłane są imienne, jednokrotne zaproszenia na kolonoskopię do osób w wieku 55-64 lata.
Możesz zgłosić się do badania, jeśli masz: od 55 do 64 lat oraz otrzymałeś imienne zaproszenie. Nie ma znaczenia czy występują u ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata.

Czy możesz zgłosić się na badania bez zaproszenia?

Tak, możesz zrobić kolonoskopię, jeśli jesteś w grupie:

  • osób w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
  • osób w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
  • osób w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha.
  • osób w wieku 20-49 lat z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP).

Strona internetowa poświęcona programowi badań przesiewowych:

http://pbp.org.pl/

Infolinia dla mieszkańców województwa pomorskiego: 58 7270130.

Wielkość czcionki